شماره سامانه پیام کوتاه و اطلاع رسانی سایت «من و عکس» : ۳۰۰۰۱۳۴۱۰۰۰۲۱۸

16/12/1392

به‌قلم سیدکیارنگ علایی حسینی:

مقدمه‌ی نمایش‌گاه آثار برگزیده‌ی جشن‌واره‌ی عکس «خانه دوست»


نمایش‌گاه آثار برگزیده‌ی جشن‌واره‌ی عکس «خانه دوست» امشب با حضور جمع کثیری از هنرمندان و هنردوستان در نگارخانه‌ی رضوان مشهد گشایش یافت.
کیارنگ علایی، دبیر این جشن‌واره، مقدمه‌ای برای این نمایش‌گاه نگاشته است که در ذیل می‌خوانیم:


جشنواره عکس «خانه دوست» دغدغه واضح و شفافی بود برای جمع شدن و گردآمدن انبوهی انرژی مثبت در عرض ارادت عکاسان سراسر ایران به آستان پاک امام هشتم. این جشنواره علاقه ژرف و بی انتهایی بود در به تصویر کشیدن جلوه‌های مختلف زیارت و فرهنگ گسترده و زیبای آن.
گرد آمدن بیش از هزار و دویست عکاس در یک جشنواره {آن هم در بازه زمانی کوتاه تبلیغات و در جایی جز پایتخت} اتفاق بعیدی است که معتقدم تنها و تنها عنایت امام هشتم موجب آن شده است. این آمار می‌تواند برای فعالیت‌های فرهنگی در مشهد بسیار امیدبخش باشد و نوید علاقه و اشتیاق فراوان عکاسان آماتور و حرفه‌ای به مشارکت در جشنواره‌های موضوع‌محور را بدهد و همچنین رکوردی تازه را در میزان مشارکت در جشنواره‌های عکس برگزار شده در مشهد، به ثبت رساند. فراموش نکنیم که محور اصلی این جشنواره از جهت فضا و سبک کار به یکی از مهجورترین قالب‌های عکاسی در این کشور یعنی عکاسی مستند می‌پردازد و این سختی کار را دوچندان می‌کند؛ بخصوص آن که عکاسان نیز به تولید در آن بپردازند و کوشش کنند از ارسال عکس‌های آرشیوی پرهیز نمایند.
پس از آماده‌سازی و فعالیت سایت رسمی جشنواره، عکاسان سراسر ایران به عضویت در آن پرداختند. در اولین قدم، برگزاری دو اردوی عکاسی سه روزه با حضور اساتید راهنما در هتل میلاد نور مشهد در دستور کار بود. این اردوها که با استقبال عالی عکاسان برخوردار بود تا پاسی از شب محل صحبت و تبادل اطلاعات و تجربه بود. حضور عکاسان مشهدی در کارگاه‌ها، صحبت‌ها و گپ و گفت‌ها فضای این اردوها را صمیمی‌تر کرد.
با پایان مهلت ارسال اثر، 7110 عکس از 1245 عکاس از 105 شهرستان به دبیرخانه رسید و به خاطر احترام به عکاسان، قوانین و مقررات فراخوان، به رغم درخواست‌های متعدد مهلت ارسال اثر را تمدید نکردیم.
داوری تعداد بالای آثار رسیده به ماراتنی فشرده شبیه بود و دقت و وسواس زیادی را می‌طلبید. از حوصله و تامل داوران ممنونم که با دسته‌بندی آثار در موضوعات مختلف و در بحث و بررسی طولانی و دقیق خود، بهترین‌ها را برای نمایشگاه انتخاب کردند. در گزینش نهایی داوران تعداد 121 تک عکس و 8 مجموعه عکس موفق به دریافت رأی و امتیاز کامل برای ورود به این نمایشگاه شده‌اند. این آثار در حقیقت به صورت هم‌سطح برنده جشنواره هستند. توجه به نگاه عکاسانه، ذوق و خلاقیت در برخورد با موضوع، ارتباط بصری و تکنیکی متناسب با موضوع، ویرایش مناسب و آگاهانه، و بالأخره عکاسی در چارچوب محورها و قالب تعیین شده در فراخوان جشنواره از جمله خصوصیاتی بود که در داوری مورد توجه قرار گرفت. در این مجال از تک تک عکاسان شرکت کننده در جشنواره ممنونم که فارغ از رد یا پذیرش اثرشان، در تصویری کردن بخش مهمی از آیین‌ها و فرهنگ غنی عامه کشورمان کوشیدند.
در پایان از حمایت‌های همه جانبه و درک و همراهی فراوان مدیر عامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و تمامی همکاران این مؤسسه در ایجاد نظم دقیق در برگزاری امور جشنواره کمال قدردانی را دارم.

گفتوگو [0]
 

 


نوشتههای پیشین  
نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره عکس خانه دوست در مشهد
برپایی نمایش‌گاه عکس «معماری اسلامی ایرانی» در مشهد
دوره‌های ویژه آموزشگاه سیما
پیرامون عکاسی موبایلی و اینستاگرام
برندگان جشنواره سراسری عکس « خانه دوست »
اسامی 1245 شرکت‌کننده در جشن‌واره عکس « خانه دوست »
یادداشت محمدصادق یارحمیدی بر عکسی از اینجانب
آموزشگاه سینمایی و عکاسی « سیما »
نمایش‌گاه آثار رضا دیده‌بان در مشهد
آشنایی با پردازش عکس در lightroom
درگذشت بنیان‌گذار « فتو آرام » مشهد
فـــیـــلـــم نــــامـــــه نـــویـــســـی
۷۱۱۰ عکس در جشنواره سراسری خانه دوست
برترین‌های « سایه‌روشن این کوچه‌ها » معرفی شدند
« سایه‌روشن این کوچه‌ها » در ایست‌گاه آخر
تقدیم به خوبان !
« روزهای زندگی » در فرهنگ‌سرای بهمن
آغاز دریافت آثار عکاسان
« روایت عاشقی » برترین‌های خود را شناخت
« خانه دوست » کجاست! ، چیست؟
مراسم اختتامیه‌ی فراخوان عکس « روایت عاشقی »
عکاسان مدعو به اردوهای کشوری جشنواره عکس « خانه دوست »
فراخوان « روایت عاشقی » برترین‌های خود را شناخت
مقدمهای بر نمایشگاه گروهی « هـ ـمـ ـبـ ـو د ! »
یاشار ظفری « حشرات غول‌پیکر » را در مشهد به‌روی دیوار می‌برد


 
سایت من و عکس
سایت من و عکس
معرفی
صفحهی اول وبلاگ
جستوجو

توجه: چنانچه بهتازگی خوانندهی این وبلاگ شدهاید، مرور این نکات را به شما توصیه میکنم.

همراهی با عکسهایی که «رفیق نیمه راه بودند!»

آرشیو
آرشیو

ماه  سال

 RSS

هرگونه استفاده از عکس‎های این سایت بدون کسب اجازه ممنوع می‎باشد.
Do not use any of the photos of this website without permission. E-mail: khatami_seyed[at]yahoo.com